wtorek, 20 października 2009

WIKTOR BUGLA - POETA ,PROZAIK, TŁUMACZ

Wtorek 13 października 2009 roku w siedzibie TMZR, swoją twórczość zaprezentował poeta prozaik i tłumacz WIKTOR BUGLA.


WIKTOR BUGLA urodził się w 1930 roku w RADLINIE. Ukończył Rybnickie Gimnazjum, a następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Nauczyciel obecnie na emeryturze.
Zadebiutował w 1948 roku wierszem w "Gościu Niedzielnym". Potem były opowiadania o tematyce górniczej, pisane na konkursy literackie Rybnickich Dni Literatury, co zaowocowało szeregiem wyróżnień, w tym dwiema Srebrnymi Lampkami Górniczymi.
Przez szereg lat współpracował z Trybuną Opolską, gazetami raciborskimi, Elektrodą, Światem Głuchych.
Swoje utwory publikował w czasopismach i almanachach.
Za namową pani Danuty Bieńkowskiej z Warszawy zaczął pisać dzienniki o szkoleniu i wychowywaniu dzieci głuchych. Tak powstała książka "Gdzie mowa jest złotem", wydana przez Iskry w Warszawie, w 1971 roku.
Opublikował też:
"Gdzie mowa jest złotem"-Iskry, Warszawa 1971 r.
"Lieder-Pieśni"-przekład wierszy Josepha von Eichendorffa-Racibórz 1992 r.
"Chwytając krajobrazy" - wiersze, Racibórz 1993 r.
"Lieder-Pieśni"Josepha von Eichendorffa- przekład, wydanie II poszerzone, Racibórz 1996 r.
"Pejzaż z kominem"-wiersze, Racibórz 1997 r.
"Pod zajlbanom"-wiersze gwarowe, Racibórz 2001 r.
"Tatulkowo jabłonka"- opowiadania gwarą, Racibórz 2002 r.
"Przez pola i dąbrowy..."-przekład wierszy Josepha von Eichendorffa, Wrocław-Racibórz 2008 r.

W 200 roku został uhonorowany wyróżnieniem Quality za całokształt dokonań i osiągnięć, nadawanym od tego czasu przez Radlińskie Towarzystwo Kulturalne, którego jest honorowym członkiem.
Tematem i podmiotem utworów pana Wiktora Bugli są ludzie, zdarzenia i pejzaże Górnego Śląska, ziemi na której się urodził, dorastał, z którą się utożsamił.
Profesor Franciszek A. Marek o poezji pana Bugli napisał:
"Jest to pejzaż serdeczny, zawierający liryczne fascynacje dotyczące ziemi śląskiej.Rzadko można dziś spotkać tak proste, szczere, pogodne i wzruszające wiersze".
Szczególnie wdzięczny jest prof. F. A. Marek autorowi za hołd złożony gwarze śląskiej i za umiłowanie śląskich tradycji.

Spotkanie z Panem Wiktorem Buglą i jego utworami było wzruszającym przeżyciem. Słowa i strofy poety przypomniały obrazy, problemy z naszego najbliższego otoczenia, które przekładają się jednak na wymiar ogólnoludzki i ponad regionalny.
Dziękujemy autorowi i życzymy dużo zdrowia i energii by mógł zrealizować wszystkie swoje pomysły oraz zamierzenia literackie, a także osobiste.

0 komentarze: