sobota, 20 marca 2010
czwartek, 11 marca 2010
z cyklu "Pomniki ziemii raciborskiej"
Autor: TMZR o 08:51 1 komentarze
Etykiety: prelekcja, zaproszenie
środa, 10 marca 2010
niedziela, 7 marca 2010
SPOTKANIE Z EUROPOSŁEM
Bogdan Marcinkiewicz
Urodzony 21 marca 1966 roku w Wodzisławiu Śląskim. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, inżynier elektronik, mgr inż. zarządzania i marketingu, ukończył studia podyplomowe na Politechnice Śląskiej w Gliwicach w zakresie systemów i sieci mikroprocesorowych. Zawodowo związany z polskim górnictwem węgla i gazownictwem pracując w tym sektorze na różnych szczeblach zarządzania.
Prezes Zarządu firmy CETUS Sp. z o. o. świadczącej usługi instalacyjne dla gazownictwa oraz usługi związane z wykonawstwem inwestycji infrastruktury liniowej w gminach regionu śląskiego. Wspólnie z amerykańskim partnerem spółką Prometheus Energy Company, założył w 2005 r, spółkę LNG - Silesia, której głównym zadaniem jest realizacja proekologicznych inwestycji w zakresie zagospodarowania gazów odpadowych zawierających metan i ich konwersji do postaci czystego paliwa LNG. W roku 2005 restrukturyzował zagrożoną upadłością spółkę PRINŻ - BUD 3 Sp. z o.o. w Świętochłowicach.
Laureat nagrody PGNiG S.A. w konkursie na „Opracowanie Strategii Spółki Dystrybucji Gazu" a także prestiżowej nagrody „Czarnego Diamentu" Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Rybniku.
Od 2009 roku Poseł do Parlamentu Europejskiego. Aktywny członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii ( ITRE). W jego zainteresowaniach leży poprawa efektywności energetycznej, zastosowanie nowych technologii w energetyce oraz bezpieczeństwo zaopatrzenia w energię. Drugą Komisją, w której Poseł pracuje jest Komisja Transportu i Turystyki (TRAN) zajmująca się rozwojem wspólnej polityki transportu kolejowego, drogowego, śródlądowego, morskiego i powietrznego. Dołączył również do Intergrupy URBAN, w której podnoszone są problemy współczesnych miast w każdym sektorze działalności i istnienia aglomeracji miejskich w zjednoczonej Europie. Członek Delegacji do spraw stosunków z Kazachstanem, Kirgistanem i Uzbekistanem oraz Tadżykistanem, Turkmenistanem i Mongolią.
Autor: TMZR o 18:41 0 komentarze
środa, 17 lutego 2010
XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski rozstrzygnięty.
12 lutego br. odbył się XIX już Międzyszkolny Konkurs Recytatorski poezji Adama Mickiewicza i Józefa von Einchendorffa zorganizowany przez TMZR i II LO, którego pomysłodawcą jest Zbigniew Ciszek – Honorowy Prezes TMZR.
Konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Raciborza, a konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – pod patronatem Starosty Raciborskiego.
Dyrektor II LO Herbert Dengel przygotował konkurs od strony organizacyjnej.
Komisja w składzie: przewodniczący Marek Rapnicki ( RCK) i członkowie – Jadwiga Kropiwnicka ( TMZR), Joanna Malinowska ( II LO ) po wysłuchaniu 25 uczestników konkursu – uczniów szkół gimnazjalnych – przyznała:
I miejsce Hannie Czogalik – uczennicy ZSO w Nędzy ( opiekun – K. Czogalik),
II miejsce Miłoszowi Lindnerowi – ucz. ZSO ( op. G. Materzok ).
III miejsce Adriannie Górce – ucz. G z oddz. dwujęz. ( op. G. Strózik),
oraz wyróżnienia:
Katarzynie Marczyk - ucz. G 1 ( op. M. Teodorowicz – Wycisk),
Patrycji Otlik - ucz. G 3 ( op. E. Koczwara),
Małgorzacie Gatlik - ucz. G 1 ( op. K. Kapustka)
Nagrodzonym uczniom dyplomy i nagrody ( bony książkowe) wręczył Prezydent Miasta Mirosław Lenk.
Uczniów szkół ponadgimnazjalnych oceniała komisja w składzie: przewodnicząca Agnieszka Busuleanu ( MDK), członkowie : Jan Kropiwnicki, Halina Misiak, Grażyna Płonka ( TMZR).
Komisja przyznała:
I miejsce – Paulinie Kozioł – ucz. II LO ( op. T. Adamska)
II miejsce – Ewelinie Zdanowicz – ucz. I LO ( op. G. Strózik)
III miejsce – Marcie Kleszyk – ucz. I LO ( op. G. Strózik)
oraz wyróżnienie
Aleksandrowi Bolikowi – ucz. I LO ( op. G. Strózik).
Zwycięzcom konkursu dyplomy i nagrody (bony książkowe) wręczył Wicestarosta Andrzej Chroboczek
Prezes Zarządu TMZR Dariusz Wiśniewski ufundował nagrodę specjalną dla zdobywców I miejsc i wręczył markowe pióra ucz.ucz. Hannie Czogalik i Paulinie Kozioł.
Wzorem lat ubiegłych członkowie Zarządu pozyskali upominki dla każdego uczestnika konkursu.
Sponsorami byli:
Prezydent Miasta,
Starosta Raciborski,
Wydawnictwo „ AMUN” i
Mleczarnia w Raciborzu.
Op. Grażyna Płonka
Autor: TMZR o 10:15 0 komentarze
czwartek, 11 lutego 2010
Wystawa haftów i koronek w raciborskim TMZR
8 lutego w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej przy ul. Długiej 9 otwarto wystawę prac hafciarskich i koronkarskich autorstwa Małgorzaty Nowakowskiej i Justyny Wycisk.
W otwarciu – prócz członków Towarzystwa w Raciborzu – udział wzięli działacze z TMZR w Kuźni Raciborskiej, Celina Nowakowska – prezes kuźniańskiego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Babiniec”, radna Aleksandra Bartoń oraz sołtys Siedlisk – Jan Krybus.
Gości powitała wiceprezes TMZR Halina Misiak. Nim jednak oddano głos autorce prac eksponowanych na ścianach lokalu, przed publicznością wystąpiły uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Raciborzu – 11-letnia Paulina Pierkiel z Kuźni Raciborskiej oraz rok młodsza Magdalena Skarupa – na co dzień mieszkanka Siedlisk. Obie artystki – Magda na akordeonie, a Paulina na wiolonczeli – zaprezentowały krótkie utwory muzyczne.
Małgorzata Nowakowska ma 61 lat i pochodzi z Siedlisk. Haftem (obrusy, bieżniki) para się już od blisko czterech dekad. Jak mówi – to jej życiowa (choć czasochłonna) pasja. Wykonanie haftu na średniej wielkości obrusie (1 x 1 m) zajmuje średnio od 25 do 30 godzin. W wyszywaniu najbardziej lubi bratki oraz maki. Kiedyś wyszywała dla Cepelii, jednak ze względu na konieczność zachowania jednolitych wzorów, z czasem zrezygnowała. Dzisiaj – jak zaznacza – największym problemem jest brak dobrego materiału, na którym można coś wyszyć. – Są nici, kordonki, ale materiału jak na lekarstwo – zaznacza artystka.
Na haftach pani Małgorzaty – prócz kwiatów – można też spotkać motywy świąteczne. Pomysły czerpie najczęściej z gotowych wzorów, choć nierzadko tworzy i własne kompozycje. Swoje prace wystawiała w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej – choćby z okazji otwarcia w marcu ubiegłego roku SKA „Babiniec” czy podczas wystawy zatytułowanej „Hobby Seniorów Czeskich i Polskich” w październiku 2009 r. Co roku jedną z prac przekazuje na aukcję, która towarzyszy finałom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na pytanie, czego należałoby jej życzyć, odpowiada: – Przede wszystkim materiału. No i nowych pomysłów.
Prezentacja prac M. Nowakowskiej i J. Wycisk, to dopiero początek wystaw, jakie na ten rok przygotowali działacze z TMZR. W najbliższym czasie raciborzanie będą mogli podziwiać parce Karoliny Stanieczek (akwaforta), Marty Dąbrowskiej i Gabrieli Habrom-Rokosz (fotografia) czy Sabiny Dziedzioch (malarstwo). Swoje dokonania zaprezentują również studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, z którą TMZR podpisał niedawno umowę o współpracy.
Ponadto, Towarzystwo ma w zanadrzu szereg innych inicjatyw. Będzie m. in. cykl spotkań na temat raciborskich pomników czy konkurs dla amatorów fotografii (o ciekawych zakątkach raciborszczyzny). W październiku natomiast – z okazji jubileuszu 50-lecia TMZR – w raciborskim Muzeum odbędzie się sesja naukowa poświęcona m. in. raciborzanom, którzy dzięki swojej pracy i zaangażowaniu, wnieśli duży wkład w historię Polski i Europy.
Szczegółowe informacje na ten i inne tematy będą – za pośrednictwem mediów czy specjalnych ogłoszeń – trafiać niebawem do mieszkańców grodu nad Odrą.
Artykuł napisał B. Kozina
dla www.raciborz.com.pl
Autor: TMZR o 14:32 0 komentarze
niedziela, 17 stycznia 2010
MARIA z ZOBOLEWICZÓW WOJTCZAK
Wtorkowy wieczór 29 grudnia 2009 roku w siedzibie TMZR był niezwykły i wyjątkowy. Spotkali się członkowie i sympatycy Towarzystwa oraz zaproszeni goście na dorocznym opłatku. Gość,który wniósł czar i magię tego spotkania to pani MARIA z ZOBOLEWICZÓW WOJTCZAK. Zaprezentowała swoje niepublikowane jeszcze pastorałki. Moc i urodę słów poetki potęgowały tematycznie i nastrojowo dobrane utwory grane, a także śpiewane przez ikonę raciborskich muzyków maestro Piotra Liberę.By oddać nastrój spotkania przytoczę cytat z miesięcznika "Nowy Medyk", redaktora literackiego pisma - Jerzego Koperskiego; "...urok płomieni świec i pani blask - to to co zostało w naszej wyobraźni." I także uczestników tego wieczora.
Pani MARIA z ZOBOLEWOCZÓW WOJTCZAK to postać znacząca wśród raciborskich elit intelektualno - literackich.
Nauczycielka literatury, dyrektor Szkoły Zbiorczej w Rudniku.
Za pracę zawodową i społeczną w 1974 roku uhonorowana została Brązowym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania III stopnia.
Dwukrotnie nagrodzona przez Prezydenta Miasta Racibórz z okazji Dnia Animatora Kultury.W 1999 i 2008 roku.
W 2004 roku laureatka nagrody Starosty Raciborskiego.
W 2001 roku Wielka Kapituła w Krakowie przyznała jej medal państwowy za zasługi literackie dla "Sokolnictwa Polskiego", z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Raciborzu.
W 2003 roku za wiersze dla i o papieżu oraz twórczość poetycką otrzymała list gratulacyjny z Watykanu Jego Świątobliwości Jana Pawła II - papieża Polaka.
Jest wielokrotna laureatką licznych konkursów poetyckich i literackich.
Od 1991 roku jest członkiem Nauczycielskiego Klubu Literackiego,a od 2000 roku należy do do Zrzeszenia Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego Literatów Polskich oddział w Katowicach.
Wiersze - jak sama mówi - pisała od zawsze. Pierwsze utwory publikowała w czasopismach, później w autorskich tomikach poezji i almanachach, ale z czasopismami nadal współpracowała.
W latach 1974-1991, w warszawskich "Integracjach" - w "Nowym Medyku" i "Geście Młodej Sztuki" pod redakcją red. naczelnego Jerzego Koperskiego wielokrotnie publikowała swoje utwory.
Bogaty wybór wierszy w latach 1985-1996 ukazuje się w raciborskiej "Elektrodzie", a obecnie także w "Gazecie Raciborskiej", "Nowinach Raciborskich", w miesięczniku "Z Ziemi Eichendorffa" oraz w internetowym Portalu Raciborskim.
W 1998 roku kilka wierszy na swych łamach drukuje "Nowy Dziennik" "Polish Dail News" nowember 20 1998 nr 7402 - nowojorska gazeta polonijna, a w 2004 roku "Nowiny Rybnickie".
W 1998 roku publikuje w miesięczniku społeczno kulturalnym "Własnym głosem" nr 40 Warszawa, z ramienia nauczycielskiego Klubu Literackiego, którego jest wiceprezesem.
Mając piękne korzenie i rodzinne tradycje polskiej inteligencji, pani Maria czuje się niemal w obowiązku "ocalić od zapomnienia" zwyczaje, patriotyzm i kulturę wyniesioną z domu rodzinnego, dlatego na łamach czasopism opisuje czasy i ludzi,których pamięta z dzieciństwa lub zna z rodzinnych przekazów.
Bogata twórczość pani MARII z ZOBOLEWICZÓW WOJTCZAK jak dotąd ukazała się w 21 tomikach poetyckich, kolejno:
"Słowne wiry" w 1985 roku,
"Osty" w 1990 roku,
"Niezatarte dodawanie" i "Słony krzyk" w 1991 roku,
"Przesłanie" i "Dojrzewanie jesieni" w 1992 roku,
"Lotem myśli" w 1993 roku,
"Zawieszony czas" i "Taniec milczenia" w 1994 roku,
"Przywoływanie Muzy" w 1995,
"Słowem napinam strunę harfy" w 1996 roku,
"Szept duszy" w 1997 roku,
"Bolący niepokój" w 1998 roku,
"Rapsod jesienny" w 1999 roku,
"Ciemnieję lękiem" w 2001 roku,
"Aniołom - Ludziom - Szakalom" w 2003 roku,
"Sfinks - który nie milczy" i "Miłość" w 2004 roku,
"Otchłanie Uczuć - strofą wygięte" w 2005 roku,
"Jubileuszowy Coctail" w 2006 roku,
"Literackie Variette" w 2008 roku.
Jej twórczość dotarła do wielu znakomitości literacki i nie tylko. Poruszeni słowem i poetyckim przesłaniem poezji pani MARII z ZOBOLEWICZÓW WOJTCZAK napisali wiele pochlebnych lub wręcz entuzjastycznych słów o jej twórczości.Oto kilka z nich:
"Nastrojowa, pełna umiłowania człowieka i zachwytu nad pięknem przyrody."
"Łaknienie szczęścia poprzez słowa - to wydaje się sentencją jej twórczości"
"Entuzjastka pięknego słowa ujmuje śpiewno-melodyjnym nastrojem, przemawia głosem serca, barwną wyobraźnią, soczystą treścią strof przepojonych kobiecą wrażliwością, refleksją, zamysłem...."
Jerzy Koprerski w "Integracjach" - Warszawa pisze:
"Maria Wojtczak, Racibórz - Oto dwa Marii Łaskawej liryki prawdziwe o pięknie".
Krytyk literacki Paweł Majerski we wstępie do almanachu wydanego przez Klub Literacki w Katowicach, pisze o Marii Wojtczak:
"...w jej przypadku twórczość jest wyrazem oczekiwania i poznawczej nadziei, oswajaniem ujawniających się przeciwności [...] Myślę , że jest czymś więcej - akwarelą serc przyjaciół, twarzą matki, zegarem uczciwości i horyzontem bywania". {...}"Maria Wojtczak mierząc się w poetyckim słowie ze świadomością czasu i pamięcią, zdaje się pokonywać granice tajemnic naszego Świata.W jej przypadku twórczość jest wyrazem poznawania Świata nadziei na lepsze i nie tylko utworów poetyckich , ale także wyobrażeniowo-językowych."
Ceniony krytyk literacki prof. dr hab. Marian Kisiel, napisał:
"...w wierszach Marii Wojtczak emocja i intuicja odgrywa niezwykle ważną rolę, wzajemnie się zaplatają, niejednokrotnie dopowiadają siebie....{....] " ...nieustannie sięga do sfer ludzkiego poznania. W jej poezji chodzi bowiem o poznanie Świata, Człowieka i Chwili [..] ...doskonale wie, że pytać znaczy odnajdować siebie [...] ... ale w tym zawiera się jakiś głębszy sens, ci którzy go odnajdą osiągną jakąś pełnię."
W 2004 roku w "Nowinach Rybnickich" po ukazaniu się tomików poezji "Miłość" i "Sfinks - który nie milczy" napisano: "afirmacja życia,dojrzałość i odpowiedzialność słowa...".
W imieniu uczestników wieczoru chciałam pani Marii podziękować za urokliwe chwile, ale przede wszystkim za piękne strofy, którymi nas już obdarowała i życzyć dużo zdrowia, energii by miała siły nadal czarować nas słowem, przenośnią, melodią swych wierszy, jak tylko ONA to potrafi.
Autor: TMZR o 11:44 0 komentarze
poniedziałek, 4 stycznia 2010
MAREK RAPNICKI - POETA I ANIMATOR KULTURY
W poniedziałek 14.12.2009 roku w ramach cyklu " Raciborzanie ich wielkie i małe pasje", w siedzibie TMZR mieliśmy przyjemność gościć człowieka wyjątkowego, a przy tym bardzo skromnego-pana MARKA RAPNICKIEGO.
Poetę, pracownika Raciborskiego Centrum Kultury, współautora Raciborskiej Nocy Poetów, Konkursu Poezji Młodzieży "Nadzieja", projektu "Matecznik Słowa" oraz pisma "Almanach Prowincjonalny", który jest kontynuacją polsko-czeskiego projektu "Prowincja-Matecznik Słowa".
Najbardziej stabilnym punktem oparcia dla "Almanacha Prowincjonalnego"jest poezja. Dzięki inicjatywie i staraniom pana MARKA RAPNICKIEGO pismo pozyskało do współpracy tak znanych poetów jak: Czesława Miłosza, Ernesta Brylla, Ewę Lipską, ks. prof.Jerzego Szymika, Wojciecha Wencla, Milosza Doleżala, Krzysztofa Lisowskiego, Adama Zagajewskiego, Urszulę Kozioł i wiele innych znakomitości współczesnej poezji.
Pan MAREK RAPNICKI zadebiutował w 1979 roku wierszami wydanymi, zgodnie z klimatem tamtych czasów, powielaczowo, w czasopiśmie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pt."Spotkania".
Od tego debiutu MAREK RAPNICKI opublikował między innymi takie zbiory swych wierszy:
- "Ość" - Kraków 1990 rok,
- "Pieśni winnego" - Kraków 1991 rok,
- "Terytorium powiernicze" Kraków 2006 rok.
Pod redakcją MARKA RAPNICKIEGO ukazała się polsko - czeska antologia poezji pt. "Od słowa ke slovu", a 2003 roku opublikowane zostały przygotowane przez Marka Rapnickiego materiały z sesji popularno-naukowej "U źródeł sensu, Leśmian - Hrabal - Schulz".
Bogata twórczość poetycka i literacka poety nie ograniczała jego aktywności zawodowej i społecznej.
W latach 1985-2001 był dyrektorem Raciborskiego Domu Kultury.
W latach 1990-2002 przez dwie kadencje zasiadał w Radzie Miasta Racibórz, a następnie przez jedną kadencję był radnym Powiatu Raciborskiego.
W latach 1990-1998 jako delegat reprezentował Racibórz w Sejmiku Województwa Śląskiego.
Pan MAREK RAPNICKI niewątpliwie należy do czołówki raciborskich elit twórczych i artystycznych. Twórca poezji, znawca i pasjonat literatury, muzyki, filmu, historii, zwłaszcza polski okresu II wojny i powojnia. Otwarty na świat, w miarę możliwości poznaje coraz to nowe jego zakątki. Ogrom wiedzy, bogactwo doznań znajduje odzwierciedlenie w jego twórczości.
Pan Hubert Dengel w eseju interpretacyjnym dotyczącym poetyckiego tomiku pana MARKA RAPNICKIEGO napisał:
"...jawi się pierwszoplanowy podmiot liryczny - znawca, esteta, onieśmielający czytelnika potężną dawką erudycji, meandrami zainteresowań, diapazonem wrażliwości na piękno. Podmiot perygrynujący wzdłuż i w głąb czasoprzestrzeni, emanujący indywidualnym przeżyciem, szukający czegoś stałego. To stałe przyjmuje różne kształty: architektury, muzyki, malarstwa, literatury."
W imieniu TMZR gratuluję dotychczasowych osiągnięć i życzę dalszych sukcesów twórczych, społecznych, zawodowych oraz w życiu osobistym.
Autor: TMZR o 14:15 0 komentarze
Etykiety: autor, poezja, Raciborzanin
PLASTYCZNE PASJE MECENASA STUCHLEGO
Środa o2.12.2009 roku, w mini galerii TMZR przy ul.Długiej 9 został otwarty wernisaż mecenasa JANA MICHAŁA STUCHLEGO, [patrz post "Raciborski jurysta, malarz" oraz "Przyjaciele i sympatycy TMZR"].
Artysta wystawił niespotykanie dużo obrazów zachowując przy tym ład i elegancję ekspozycji.Prezentowane obrazy mają piękną, odpowiednią do każdego z nich oprawę. Rozmieszczone zostały z podziałem na technikę i tematykę dzieła.
Laudację na wernisaż wystawy malarstwa i rysunku JANA MICHAŁA STUCHLEGO napisała magister historii sztuki pani Krystyna Przybysławska.
Oto kilka opinii znawcy i fachowca:
"Literatura jest wszechobecna, jest na pierwszym miejscu, mimo, iż pierwsza była działalność plastyczna; Jan M. Stuchly myśli i widzi słowami, one są najważniejsze..."
"...im podporządkowane są pociągnięcia pędzla, a możliwość łączenia tych dwóch dziedzin jest naturalną tego konsekwencją. Stąd komentarze, tytuły,[obrazów przyp. red.], dedykacje często są fragmentami utworów, nie tylko własnych.
"każdy ... kto pisze ... bywa w krainach, w których nikt mu nie towarzyszy"( Jerzy Mika), "pewnego dnia pójdziemy wszędzie" (Mazllum Saneja), "samotne drzewo, czy „znasz tę twarz” " (Julia Gjika) , ,,minął wiek i snuje zamyślenie” - Maria z Zobolewiczów Wojtczak , „polom i owcom płodności” ( Ismail Kadare) , „jesienne drzewa” (Krystyna Ługowska) , „jestem orłem gotowym do lotu” (Visar Zhiti) , „kropla jadu” (Agim Gjakova) - to tylko kilka przykładów tego połączenia.
[...] Artysta notuje swoje spostrzeżenia, by je uchronić od zapomnienia, ale i podzielić się nimi z odbiorcą, by sprawdzić jego reakcję i siłę swojego przekazu.
[...] Wybierane przez autora motywy, owe nieistniejące już właściwie, pochyłe chałupy, nietknięte wstęgami szos, nie przecięte liniami wysokiego napięcia ciche, spokojne pejzaże - budzą w patrzącym nostalgię, wspomnienie utraconej prostoty,....
[...] Są to zastygłe elementy rzeczywistości idealnej, która pomaga widzom uruchomić własną wyobraźnię i wrażliwość, pozwala przystanąć i pomyśleć w tej ciszy,...
[...]Kto [...]nie lubi owych "sielskich" klimatów, może zagłębi się w studiowanie rysunków, w których zawarte poza głębszym sensem, humor, zaangażowanie emocjonalne i potęga wyobraźni przemówią do każdego odbiorcy.
[...] Jest autor twórcą pełnym inwencji, z wielkim potencjałem - szczególnie poetyckim - obdarza nas i chyba jeszcze długo będzie, ciągle nowymi spostrzeżeniami, służącymi uchwyceniu prawdy, sensu życia, wiodącymi nas w "ponadczasowy świat".
Trudno o wnikliwszą analizę twórczości, w obu dziedzinach sztuki, JANA MICHAŁA STUCHLEGO od przytoczonej fragmentarycznie pani mgr Krystyny Przybysławskiej.
Dziękujemy za ucztę dla oczu i duszy, gratulujemy sukcesu twórczego i życzymy licznych kolejnych.
Autor: TMZR o 08:53 0 komentarze
Etykiety: artysta, wyróżnienia, wystawa