Naczelną zasadą higieny zdrowia, między innymi, jest wykonanie przynajmniej 1000 kroków dziennie, najlepiej na świeżym powietrzu.Żeby nie było nudno "deptać" utartymi torami warto przejść się ostatnio opracowaną i utworzoną Ścieżką przyrodniczo-edukacyjną "Widok Las".
Ścieżkę opracował, wytyczył i opisał dr Jan Duda - członek Prezydium Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej [patrz wpis w blogu "Przyrodnik i historyk"], nakładem środków finansowych WFOŚiGW w Katowicach i PFOŚiGW w Raciborzu.
Publikacja "Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Las Widok" zawiera dzieje Lasu Widok,opis bogactwa świata roślin i zwierząt, a przede wszystkim mapkę oraz przewodnik po wytyczonej ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej.
Ścieżka rozpoczyna się w Pogwizdowie, tuż za skrzyżowaniem ulic Pogwizdowskiej i Gajowej. Tu też, po przejściu 13 przystanków, się kończy. Po drodze są 3 ciekawe przyrodniczo odgałęzienia trasy. Odległości między przystankami wynoszą od około 160m do 570m, a całość, bez tras dodatkowych, ma 3430m.
Z rysu historycznego broszurki dowiadujemy się, że Las Widok był nie tylko przedmiotem badań naukowych, poetyckich uniesień Józefa von Eichendorffa, ale przede wszystkim był miejscem rekreacji i odpoczynku dla Raciborzan, gdyż przez 655 lat Las Widok był lasem miejskim. Warto więc wybrać na wiosenny spacer po Lesie Widok, chociaż znawcy zapewniają, że wart jest oglądania w każdej porze roku.
0 komentarze:
Prześlij komentarz