poniedziałek, 17 listopada 2008

DZIEŃ PAMIĘCI I ZADUMY




11 listopada dla Polski i Polaków jest dniem szczególnym. Po 123 latach państwowego niebytu na mapach świata, w pożodze I wojny światowej Polska odzyskuje niepodległość i utracone miejsce w Europie. Dziś zastanawiamy się co czuli Polacy mieszkający od prawieków na tej samej ziemi a zmuszeni do przyjęcia obywatelstwa zaborcy? Jakie nadzieje i niepokój budził w nich zbliżający się koniec niewoli? I wreszcie niewyobrażalna radość z odzyskania wspólnego, własnego domu – Polski.
Jak wyglądało życie w Ojczyźnie, która chociaż miała blisko tysiącletnią historię zaczęła swą nową rzeczywistość państwową liczyć od zera.

Dziś 11 listopada 2008 roku mija 90 lat od tamtych pamiętnych, historycznych dni.

W całym kraju w podniosłym nastroju uczczono tę szacowną rocznicę.

Racibórz już od lat wypracował scenariusz obchodów Dnia Niepodległości.
Jak co roku w kościele farnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyła się uroczysta msza w intencji Ojczyzny oraz nieżyjących i obecnych członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. W mszy wzięły udział władze miasta i powiatu, liczna reprezentacja Garnizonu Straży Granicznej w Raciborzu, 18 pocztów sztandarowych raciborskich organizacji, stowarzyszeń i szkół, Bractwo Kurkowe, członkowie TMZR oraz mieszkańcy miasta.
Dzięki staraniom prezesa TMZR celebrację mszy uświetnił śpiewem chór parafii p.w. Świętych Mateusza i Macieja.
Po mszy duchowni i ministranci odprawiający mszę poprowadzili zgromadzonych na mszy pod pomnik abpa J.F. GAWLINY gdzie m.in. delegacja TMZR złożyła wieniec. Następnie uczestnicy przeszli pod POMNIK MATKI POLKI, gdzie liczne delegacje złożyły kwiaty. Obok przemówień silne wrażenie na zgromadzonych wywołał apel poległych i salwa honorowa.

Po uroczystościach pod pomnikiem Matki Polki Prezydent Miasta Racibórz p. M.Lenk, Vice Prezydent Raciborza p. L.Nowacka, Starosta Powiatu Raciborskiego p. A.Hajduk, Przewodniczący Rady Powiatu p. N.Mika, poseł na Sejm RP p. H. Siedlaczek, ks.F. Krzeptowski, ks. S. Juraszek oraz członkowie Zarządu TMZR udali się na spotkanie towarzyskie do restauracji Hetmańska. Spotkanie sfinansowała Firma ACAVIS z Warszawy dzięki p. J.Puzińkiemu.

O godzinie 16:30, w Raciborskim Centrum Kultury STRZECHA rozpoczęłą się uroczystość  p.t.

POLSKA I REMINISCENCJE ŚLĄSKIE,

zorganizowaną z okazji:
  • IX wieków Raciborza,
  • 90-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
  • 90-tej rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego,
  • 2-ej rocznicy odsłonięcia i poświęcenia pomnika abpa J.F.Gawliny.

Na uroczystość mieszkańców Raciborza i gości zaprosili:
Prezydent Miasta Racibórz – Mirosław Lenk
oraz
Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej – Zbigniew Ciszek.

Tematykę, scenariusz i scenografię wodowiska opracował Prezes TMZR dr Zbigniew Ciszek.
Dzięki rozległym kontaktom i własnemu prestiżowi dr Ciszek zgromadził fundusze, a także wykonawców , dzięki którym impreza mogła się odbyć.
Sam też, wspólnie z Sekretarzem TMZR p. Grażyną Płonką i uczniem I Liceum Ogólnokształcącego Krzysztofem Świeżewskim,poprowadził tę jubileuszowa galę.

Po powitaniu zaproszonych gości i licznie zgromadzonej publiczności dyrektor Biblioteki Publicznej w Raciborzu p. M.Szczygielska wręczyła nagrody zwycięzcom internetowego konkursu z zakresu wiedzy o odradzającej się i odrodzonej Ojczyźnie.

Następnie wręczono odznaczenia i stopnie wojskowe przyznane przez Ministra Obrony Narodowej żołnierzom i oficerom Garnizonu Straży Granicznej w Raciborzu. Szczególnie wzruszające było wręczenie wyższego stopnia oficerskiego żołnierzowi Armii Krajowej p.M. Szlapańskiemu.

Artystyczną część uroczystości rozpoczął Prezydent Miasta Raciborza p. Mirosław Lenk referatem na temat śląskich reminiscencji dotyczących polskich, niemieckich, a nawet czeskich wpływów w naszej małej Ojczyźnie - Ziemi Śląskiej.

Następnie kolejno wystąpili:
  • chór parafii pod wezwaniem świętych Mateusza i Macieja, pod dyrekcją p. Aleksandry Gamrot,
  • chór Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, pod dyrekcją p. Andrzeja Rosoła,
  • Raciborska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją p. Andrzeja Rosoła,
  • uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach,
  • solista p. Andrzej Staciwa – flet,
  • harcerki i harcerze Hufca Ziemi Raciborskiej,
  • uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 z Ostroga.
Przedstawione widowisko było wzruszającą lekcją historii i patriotyzmu.
Hołdem dla męstwa i wytrwałości Polaków w walce z wynarodowianiem, niezłomnym dążeniem do odzyskania niepodległości i oporowi późniejszym naciskom historii.
Zadumą nad krętymi ścieżkami losu, który nie szczędził naszym rodakom niesprawiedliwości, nieszczęść i bolesnych przeżyć.

Cześć ich pamięci.

Przebrzmiały ostatnie słowa i dźwięki widowiska, ale dzięki bezinteresownej uprzejmości p. Czesława Grosmana ulotność chwili udało się zatrzymać na fotograficznej kliszy i krążku DVD. W archiwum TMZR znajduje się pełny serwis fotograficzny i filmowy imprezy autorstwa p. Czesława Grosmana.

Takich bezinteresownych instytucji i ludzi dobrej woli wspierających jubileuszową galę było więcej. Należą do nich:

  • Urząd Miasta Racibórz,
  • Bank Spółdzielczy w Raciborzu,
  • Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej,
  • pani Justyna Kiedrowska-właścicielka apteki św. Kosmy i Damiana w Nędzy,
  • państwo I.K.L. Napierała-właściciele apteki Przy Rondzie w Raciborzu,
  • pani Ewa Szwedo - właściciel aptek Pod Różami w Raciborzu,
  • firma P.H.U. Almar Mirosława Ciszka.

Wszystkim sponsorom, wszystkim wykonawcom i wszystkim, którzy pomagali w organizacji uroczystości w imieniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej i własnym bardzo dziękuję.

0 komentarze: