czwartek, 20 listopada 2008

REZYGNACJA I WYBORY

20.11.2008 roku na comiesięcznym spotkaniu Zarządu TMZR Prezes Towarzystwa p. Zbigniew Ciszek po omówieniu i rozliczeniu imprezy zorganizowanej z okazji 90 Rocznicy Odzyskania Niepodległości / patrz blog „Pamięć i zaduma” / poprosił Zarząd o przyjęcie jego rezygnacji z pełnienia funkcji prezesa. Rezygnację motywował względami i sytuacją rodzinną. Wobec odmowy Zarządu i próśb o zaniechanie rezygnacji, lub też odłożenie jej na późniejszy termin, dr Ciszek uprzejmie lecz stanowczo pozostał przy swej decyzji, jedynie wyraził zgodę na pozostanie członkiem zarządu i w miarę swych możliwości nadal pracować na rzecz Towarzystwa.

W wyniku wyborów, przeprowadzonych zgodnie ze Statutem TMZR, jednogłośnie prezesem został dotychczasowy vice prezes p. Dariusz Wiśniewski. Z takim samym wynikiem wyborów, vice prezesem została p. Halina Misiak, dotychczasowy członek Zarządu.

Z żalem w imieniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej Zarząd podziękował prezesowi Zbigniewowi Ciszek za pracę, trud i serce jakie włożył w 30-letnią pracę na rzecz Towarzystwa. Wręczył dyplom Honorowego Prezesa, przypomniał i pogratulował w nim osiągnięć, które na trwałe wpisały się w karty Raciborza oraz w umysły i serca jego mieszkańców.

Pan ZBIGNIEW CISZEK do RMZR wstąpił,w 1978 roku, w 1982 roku został członkiem Zarządu i sekretarzem Towarzystwa, a od 1991 roku pełnił przez wiele kolejnych kadencji funkcję Prezesa Zarządu, będąc jednocześnie pomysłodawcą, inicjatorem, a często i wykonawcą wielu przedsięwzięć Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.

Pod egidą jego prezesury obok kontynuacji dotychczasowej działalności Towarzystwa i systematycznej pracy statutowej podjęte zostały nowe formy działań i reaktywowane te, które zostały zaniechane. Oto niektóre z nich:

  • 21.05.1991 roku na powyborczym zebraniu Zarządu TMZR w celu zintensyfikowania działalności Towarzystwa powołano następujące komisje:
    1. ochrony środowiska,
    2. ochrony zabytków,
    3. wydawnicza,
    4. społeczno – użyteczna,
    5. rada klubu TMZR.

  • Od 1991 roku w siedzibie TMZR organizowane były comiesięczne spotkania literackie połączone z wystawianiem prac artystów plastyków raciborszczyzny – wystawy kontynuowane są do chwili obecnej.

  • W grudniu 1991 roku zorganizowano I Międzyszkolny Konkurs Recytatorski poezji A. Mickiewicza i J. Einchendorffa. Konkurs tradycyjnie ma miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu. W 2008 roku była jego 17 edycja.

  • Również w 1991 roku z członków TMZR został powołany nowy zespół redakcyjny „Gazety Raciborskiej”.

  • W 1992 roku w gmachu Zespołu Szkół Ekonomicznych zorganizowano I Konkurs Recytatorski Poezji Jana Kasprowicza dla uczniów raciborskich szkół.

  • W tym samym roku Towarzystwo, przy dużym zaangażowaniu prezesa Zbigniewa Ciszka, reaktywowało konkurs na najciekawszą pracę maturalną z języka polskiego dla kolejnego rocznika maturzystów.

  • W tym też 1992 roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej otrzymało wyróżnienie MINISTRA KULTURY za IV MIEJSCE W POLSCE wśród stowarzyszeń społeczno – kulturalnych.

  • W 1993 roku staraniem TMZR została wydana książka pt. „W obronie mowy śląskiej”

  • 1995 rok to 35 rocznica powołania Towarzystwa. Jubileusz uczczono
    • otwartą dla mieszkańców uroczystością zorganizowaną w Muzeum w Raciborzu

    • wydaniem książki pt. „Opowieści z dziejów Raciborza”

    • włączeniem się w zorganizowanie Ogólnopolskiego Zjazdu Przewodników Pieszych.

  • W 1997 roku opublikowany został VI zeszyt „SRZECHA”, poświęcony ks. Augustynowi Weltzowi, opatrzony wstępem prezesa Zbigniewa Ciszka, a także zorganizowane były dwie popularnonaukowe konferencje, również poświęcone ks. Weltzowi.

  • W latach 1998 – 2001 podjęto prace przygotowujące wydanie VII zeszytu „Strzecha”, w który zatytułowano „Arcybiskup J.F. Gawlina i inni.”

  • W 1999 roku Towarzystwo zorganizowało uroczystość w Domu Kultury „Strzecha” z okazji 45 rocznicy śmierci Arka Bożka.

  • W 2001 roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej uroczyście obchodziło 40 rocznicę swego powstania. Ufundowano i poświęcono sztandar TMZR, wydano VII zeszyt „Strzechy”, oraz zorganizowano uroczystości otwarte w Muzeum w Raciborzu a także w raciborskiej farze.

  • W 2005 roku rozpisano konkurs z zakresu wiedzy o arcybiskupie J.F. Gawlinie. Prace konkursowe oceniano w 4 grupach wiekowych: 3 grupy obejmowały uczniów raciborskich szkół z klas I-IV, V-VI i gimnazjalnych, 4 grupa to uczniowie ponadgimnazjalni z Raciborza i Chorzowa. W 2005 roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej:
    • wzięło udział w pielgrzymce do Rzymu i Monte Casino,

    • zainaugurowało Rok abp. J.F. Gawliny,

    • dokonało wyboru projektu pomnika apb.Gawliny, oraz ustalono jego lokalizację,

    • ogłosiło wyniki konkursu wiedzy o abp. Gawlinie, a w styczniu 2006 roku uroczyście wręczyło zwycięzcom nagrody: 2 w Raciborzu i w 2 w Chorzowie. Nagrodami były wycieczki do Brukseli.

  • W 2006 roku staraniem Towarzystwa i dużym zaangażowaniu prezesa Zbigniewa Ciszka w uroczystej oprawie dokonano odsłonięcia i poświęcenia pomnika arcybiskupa J.F.Gawliny, oraz opublikowano pozycję poświęconą ks. A. Strzybnemu.

  • W 2007 roku zorganizowana została konferencja popularno-naukowa pt. „Chrześcijańskie korzenie kultury europejskiej, w nich miejsce i znaczenie Polski.

  • W 2008 roku TMZR zorganizowało miejską akademię z okazji 90 Rocznicy Odzyskania Niepodległości – patrz blog pt. ”Pamięć i zaduma”.



ZBIGNIEW CISZEK - RACIBORZANIN I PATRIOTA


Wydawnictwo Hubners blaues Who is Who, Verlag fur Personenenzyklopedin AG, CH – 6304 Zug, Alpenstrasse 16, Schweiz , wydało „Who is Who w Polsce” - encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków.

W tejże encyklopedii na 583 stronie odnajdujemy zdjęcie i notkę biograficzną poświęconą LEKARZOWI MEDYCYNY ZBIGNIEWOWI CISZKOWI , z której wyłania się postać patrioty, humanisty, oddanego pracownika służby zdrowia, działacza społecznego i trochę poety i artysty.

Z treści w/w notki dowiadujemy się, że dr ZBIGNIEW CISZEK przede wszystkim leczy w kierowanym przez siebie Zakładzie Leczenia Ambulatoryjnego NFZ.

Urodzony 02.01.1941 roku w Sandomierzu, jako syn Bolesława i Haliny z domu Kwerko. Od 1945 roku żyje,uczy się /Szkoła Ćwiczeń przy Liceum Pedagogicznym,następnie I Liceum Ogólnokształcące/ i pracuje na Ziemi Raciborskiej z wyjątkiem studiów w Akademii Medycznej na Wydziale Lekarskim w Wrocławiu. Później już w podczas pracy zawodowej uzyskuje specjalizację I stopnia z medycyny społecznej (1973 r.) i specjalizację II stopnia z organizacji zdrowia (1975 r.)

Bezpośrednio po studiach w 1966 roku podejmuje pracę w raciborskim szpitalu jako lekarz oddziału wewnętrznego. W latach 1968-73 /pełni funkcję dyrektora Szpitala Rejonowego w Krzanowicach, a w latach 1973-75 kieruje Wydziałem Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miejskiego w Raciborzu, jednocześnie lecząc na oddziale wewnętrznym szpitala w Krzanowicach. Równolegle aktywnie pracuje przy budowie nowego szpitala w Raciborzu. Od 1976 roku leczy i kieruje Przychodnią Rejonową w Raciborzu – Markowicach.

Obok pracy zawodowej szeroko rozwija działalność społeczną.

W 1957 roku będąc jeszcze uczniem I LO reaktywuje i organizuje pierwszą Drużynę Harcerską ZHP im. Józefa Poniatowskiego, której został drużynowym. W tym też czasie był wielokrotnym finalistą konkursów recytatorskich, a w 1958 roku reprezentuje województwo opolskie na V Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Krakowie.

Od 1978 roku przez 30 lat propaguje historię i świadomość mieszkańców regionu jako członek,sekretarz i wieloletni prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, oraz NSZZ „Solidarność”.

W 1998 zostaje radnym Rady Miejskiej w Raciborzu, członkiem Komisji Oświaty i Kultury oraz Komisji Budżetu i Finansów, a także nieetatowym członkiem Zarządu Miasta.

Był pomysłodawcą i w dużej mierze organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Poezji Mickiewicz i Einchendorffa,który w tym roku będzie jego 18 edycją, Konkursu Poezji Jana Kasprowicza i wielu innych.

Był inicjatorem ogłoszenia w Raciborzu, rok 1997 - Rokiem ks.Augustyna Bogusława Weltza,a 2004 – Rokiem abp. J.F. Gawliny.

Był duszą i motorem postawienia w Rynku Raciborza pomnika abp. J.F. Gawliny, a także ufundowania sztandaru dla TMZR.

Dzięki jego pomysłom i staraniom wydano wiele publikacji poświęconych Ziemi Raciborskiej i jej mieszkańcom.

Sam napisał kilka artykułów do zeszytów „Strzechy” oraz liczne felietony i eseje do prasy lokalnej.

Jego działalność i osiągnięcia zyskały uznanie i zostały uhonorowane: Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką „Zasłużonemu Opolszczyźnie”.

Ważnym elementem życia dr Ciszka jest rodzina. Wraz z żoną Ireną – nauczycielką biologii w liceum ogólnokształcącym – wychowali czworo dzieci: Mirosława – absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach,Barbarę - absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego,Krzysztofa – absolwent wrocławskiej AWF, Bożenę – absolwentka Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Pomimo licznych obowiązków pan Ciszek znajduje czas na hobby, jest to literatura, historia, które umiejętnie wiąże z działalnością społeczną. Lubi pracę w ogrodzie, spacery z psem, podróże po kraju i świecie.

Prześledziwszy życie, karierę zawodową, działalność społeczno – użyteczną Zbigniewa Ciszka, a także jego osiągnięcia i sukcesy można powiedzieć za poetą Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, że dr ZBIGNIEW CISZEK nie tylko swój „ślad na tej ziemi ocalił od zapomnienia” ale zostawił trwałe dziedzictwo swej działalności na Ziemi Raciborskiej.

1 komentarze:

zsc pisze...

Wszystkiego dobreogo szanownemu imiennikowi. Oprócz pięknego imienia mamy to samo nazwisko.
Zapraszam na http://www.ciszek.pl